صدای معصومین یکی از بزرگترین مراکز اینترنتی احادیث - احادیث در مورد تحصیل و كسب علم

تــولبار اختــصاصی احــادیث

  Get our toolbar!

کدستان

 • اخبار جدید
 • احادیث اخیر
 • کد احادیث
 • پربازدیدترین ها

احادیث در مورد تحصیل و كسب علم

نظر

[نوشته شده توسط : راوی | تاریخ ارسال : شنبه 22 مرداد 1390 ]

تحصیل و كسب علم


1. قال الامام علی بن الحسین - علیه السلام - : لَوْ یَعلَمُ النّاس ما فی طَلَبِ العِلْمِ لَطَلَبُوهُ و لَو بِسَفْكِ المُهَج و خوضِ اللُّجَج.

«الكافی، ج 1، ص 35»

امام سجاد - علیه السلام - فرمود: اگر مردم می دانستند كه در جستجویِ دانش چه چیزی نهفته است، بی گمان در پی آن می رفتند اگر چه موجب ریختن خونِ آنها و فرو رفتن در دریاها می شد.
2. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : مَنْ تعلَّمَ العِلْمَ للتّكبّرِ ماتَ جاهلاً وَ مَنْ تعلَّمَ للقُولِ دونَ العَمَلِ ماتَ منافقاً و من تَعَلَّمَهُ للمناظَرَةِ ... .

«المواعظ العددیه، ص 262»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: هر كس دانش را بیاموزد تا بزرگی و تكبّر نماید، نادان از دنیا می رود و كسی كه دانش را فقط برای گفتن و نه برای عمل كردن فرا گیرد، منافق از دنیا می رود و كسی كه برای مناظره و جدال با دیگران دانش را فرا گیرد فاسق از دنیا می رود و كسی كه برای فراوانی ثروت علم را فرا گیرد، كافر از دنیا می رود و هر كسی كه برای عمل كردن دانش را فرا گیرد، عارف از دنیا خواهد رفت.
3. قال الامام الباقر - علیه السلام - : سارِعُوا فی طَلَبِ العِلْمِ فو الذّی نَفسی بِیَدِهِ لَحَدیثٌ واحدٌ فی حلالٍ و حرامٍ تأخُذه عن صادقٍ خیرٌ من الدّنیا ... .

«المحاسن، ج 1، ص 356»

امام باقر - علیه السلام - فرمود: در طلب علم شتاب كنید، سوگند به آن كه جانم در دست اوست تنها اگر یك حدیث در حلال و حرام از شخص راستگوئی فرا بگیری، برای تو بهتر است از دنیا و آنچه از زر و سیم در آن وجود دارد.
4. قال الامام علی - علیه السلام - : اَلْعِلْمُ مصباحُ العقلِ.

«تصنیف غررالحكم، ص 43، ح 69»

امام علی - علیه السلام - فرمود: علم، چراغ و راهنمای عقل و خرد است.
5. قال الامام الصادق - علیه السلام - : لیسَ العِلْمُ بكَثْرَةِ التّعَلُّمِ، اِنّما هو نورٌ یَقَعُ فی قَلبِ مَنْ یُریدُ اللهُ أن یَهدِیَهُ ... .

«منیة المرید، ص 149»

امام صادق - علیه السلام - فرمود: علم و دانش با فراوانی آموختن به دست نمی آید، بلكه نوری است كه در دلِ آنكه خدا هدایتش را بخواهد، می تاباند. پس هرگاه به دنبال علم رفتی، ابتداء جوهرة بندگی را در جان خویش بجوی و با بكار بستن دانش آنرا به دست آور و فهم را از خدا بخواه تا او به تو عنایت كند.
6. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : اكثَرُ النّاسِ قیمَةً أكثَرُهم عِلماً وَ‌ أقَلّ النّاسِ قیمةً أقَلُّهم علماً.

«من لایحضره الفقیه، ج 4، ص394»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: با ارزش ترین مردم، عالم ترین آنها و كم ارزش ترینِ مردم، نادان ترین ایشان است.
7. قال الامام علی - علیه السلام - : ألا لا یَستَحْیِیَنَّ مَنْ لایَعْلَمُ أن یتَعلَّمَ، فاِنَّ قیمَةَ كلِّ امْرِیءٍ ما یَعْلَمُ.

«من لایحضره الفقیه، ج 4، ص 394»

امام علی - علیه السلام - فرمود: آگاه باشید! مبادا كسی كه جاهل است از آموختن علم و دانش شرم و حیا كند، پس بدرستی كه ارزش هر انسان به میزان علم اوست.
8. قال الامام علی - علیه السلام - : اَلعِلْمُ أصلُ كلِّ خَیرٍ و الْجَهْلُ أصلُ كلِّ شرٍّ.

«تصنیف غررالحكم، ص 43، ح 80»

امام علی - علیه السلام - می فرماید: علم و دانش بنیاد و ریشة همة خوبیها و نادانی ریشه و اساس همة بدیهاست.
9. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : تَعلَّمُوا العِلْمَ، فاِنَّ تَعَلُّمَه حسنةٌ وَ مُدارَسَتُهُ تَسبیحٌ و البَحْثُ عَنْهُ جِهادٌ و تَعلیمَهُ مَنْ لا یَعلَمُهُ صَدَقَةٌ و بذلُهُ لأهلِهِ قُربَةٌ ... .

«تحف العقول، ص 28»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: علم بیاموزید كه آموختن آن نیكی است و خواندن و دوره كردن آن، تسبیح و بحثِ پیرامونِ آن جهاد و آموزش آن به كسی كه نمی داند، صدقه، و بذلِ آن به اهلش موجبِ نزدیكی به خداست؛ چرا كه علم نشان دهندة حلال و حرام و جوینده اش را به بهشت راه بر است و در وحشت مونس و در تنهائی همراه و در خوشی و ناخوشی، راهنما و سلاحی علیه دشمنان و زیوری برای دوستان است.
10. قال الامام علی - علیه السلام - : مَنْ قاتَلَ جهلَهُ بعلمِهِ فازَ بالحظِّ الأسعَدِ.

«تصنیف غررالحكم، ص 44، ح 111»

امام علی - علیه السلام - فرمود: كسی كه با دانش خود به پیكار با جهلِ خویش برخیزد، به بالاترین خوشبختی می رسد.
11. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : انّ الله عزّ و جلّ یقولُ: تَذاكُرُ العِلْمِ بینَ عبادی ممّا تَحیی علیهِ القلُوبُ المیتَةُ اذا هم انتَهُوا فیهِ الی أمری.

«الكافی، ج 1، ص 40»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: خداوندِ عزّ و جلّ می فرماید: گفتگوی علمی در میان بندگانم، دلهای مرده را حیات می بخشد؛ آن گاه كه در آن به أمرِ من برسند.
12. قال الامام علی - علیه السلام - : علیكُم بِطَلَبِ العِلْمِ فَانِّ طَلَبَهُ فریضَةٌ.

«كنزالفوائد، ج 1، ص 319»

امام علی - علیه السلام - فرمود: همواره در پی تحصیل علم باشید كه فراگیری آن امری واجب است.
13. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : طلبُ العلمِ فریضةٌ علی كلِّ مُسْلِمٍ، ألا انّ اللهَ یحبُّ بُغاةَ العِلْمِ.

«الكافی. ج 1، ص 30»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: جستجو و فراگیری علم و دانش بر هر مسلمانی واجب است هر آینه آگاه باشید كه خداوند جویندگان دانش را دوست دارد.
14. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : ما مِنْ مؤمِنٍ و لا مؤمِنَةٍ و لاحُرٍّ و لا مملوكٍ الّا و للهِ عَلیهِ حقٌّ واجبٌ أن یتعَلَّمَ من العلمِ و یتفَقَّهَ فیهِ.

«مجمع البیان، ج 2، ص782»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: هیچ مرد و زن مؤمن و هیچ انسانِ آزاد و یا بنده ای نیست مگر آنكه حقّی واجب از جانب خداوند بر گردن اوست و آن آموختن دانش و تفقّه در آن است.
15. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : طَلبُ العلمِ فریضةٌ عَلی كلِّ مؤمِنٍ فاغْدُ أیّهَا العَبْدُ عالِماً أو متعلّمِاً و لاخیرَ فیما بین ذلك.

«الفردوس، ج 2، ص 437، ح 3908»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: فراگیری علم بر هر مؤمنی واجب است، پس ای بنده! یا عالم باش و یا در حال یادگیری آن، كه در غیر این دو حالت خیری وجود ندارد.
16. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : اُطلُبُوا العِلْمَ وَ لو بالصّینِ، فانَّ طَلَبَ العِلْمِ فریضَةٌ عَلی كلِّ مسلم.

«وسائل الشیعه، ج 27، ص 27»

پیامبر خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: به دنبال فراگیری و آموختن علم بروید هر چند در چین باشد، همانا آموختن علم بر هر مسلمانی واجب است.
17. قال الامام علی - علیه السلام - : اُطلُبُوا العِلْمَ وَ لو بالصّینِ، و هو علمُ معرفةِ النفسِ و فیه معرفةُ الربِ عز و جل.

«بحار الانوار، ج 2، ص 32»

امام علی - علیه السلام - فرمود: به دنبال فراگیری و آموختن علم بروید هر چند در چین باشد، و آن علم معرفه النفس (خود شناسی) است که در آن شناخت پروردگار متعال می باشد.
18. قال الامام الصادق - علیه السلام - : طلبُ العِلْمِ فریضةٌ عَلی كلِّ حال.

«بصائر الدرجات، ج 2، ص 2»

امام صادق - علیه السلام - فرمود: فراگیری و آموختن دانش در هر حال بر انسان واجب است.
19. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : خُیِّرَ سُلَیمانُ بینَ المُلكِ و المالِ و العلمِ، فاختارَ العِلْمَ فاُعطیَ العِلْمَ و المالَ و الْمُلكَ باختیارِهِ العِلْمَ.

«الفردوس، ج 2، ص 192، ح 2957»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: حضرت سلیمان بین پادشاهی، مال و علم مخیّر شد، ایشان علم را انتخاب كردند و با این انتخاب هم علم و هم مال و هم پادشاهیِ دنیا به ایشان بخشیده شد.
20. قال الامام علی - علیه السلام - : اُغْدُ عالِماً أو متعلّماً وَ لاتَكُنِ الثّالثُ فتَعْطَبَ.

«كنزالفوائد، ج 2، ص 31»

امام علی - علیه السلام - فرمود: یا عالم باش و یا در حال فراگیری آن و در حالتِ سوّم نباش كه هلاك می گردی.
21. قال الامام علی - علیه السلام - : النّاسُ ثلاثَةٌ: فعالِمٌ ربّانِیٌ، وَ مُتَعلِّمٌ عَلی سَبیلِ نجاةٍ و هَمَجٌ رعاعٌ أتباعُ كلِّ ناعِقٍ ... .

«جامع بیان العلم، ج 2، ص 112»

امام علی - علیه السلام - فرمود: مردم بر سه دسته اند: 1. عالم ربّانی، 2. طالب علمی كه در راه نجات قرار گرفته، 3. انسان بی سر و پای پستی كه به دنبال هر بانگی روان است، این گروه از نور علم پرتوی بر نگرفته و به ستون استواری پناه نبرده اند.
22. قال الامام الصادق - علیه السلام - : لستُ اُحِبُّ أن أرَی الشابَّ منكم الّا غادِیاً فی حالَین: اِمّا عالِماً أو متعَلِّماً، فاِنْ لَمْ یفعَلْ فرَّط ... .

«امالی شیخ طوسی، ص 303»

امام صادق - علیه السلام - فرمود: دوست ندارم كه جوانان شما را جز در دو حالت ببینم: یا عالم باشند و یا در طلب علم، كه سوگند به آنكه محمّد - صلی الله علیه و آله - را به حقّ به پیامبری برگزید، اگر چنین نكنند، كوتاهی كرده اند و اگر كوتاهی كنند، تباه می شوند و اگر تباه و ضایع شوند، مرتكب گناه شده اند و در این صورت جایگاه آنان در آتش است.
23. قال أبو عَبْدالله - علیه السلام - : طَلَب الْعِلْمِ فریضَةٌ.

«الكافی، ج 1، ص 35»

امام صادق - علیه السلام - فرمود: طلب علم واجب است.
24. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : أفضلُ الاعمالِ علی ظَهرِ الأرضِ ثَلاثَةٌ: طلبُ العِلْمِ و الجِهادِ و الكَسْبُ.

«تنبیه الغافلین، ص 428»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: بهترین كارها بر روی زمین سه چیز است، تحصیل علم، جهاد در راه خدا و كسب و تجارت (برای تحصیل روزی).
25. قال الامام علی - علیه السلام - : أیّها النّاسُ، اِعلَمُوا أنَّ كَمالَ الدّینِ طَلَبُ العِلمِ و العَمَلُ بِهِ.

«الكافی، ج 1، ص 30»

امام علی - علیه السلام - فرمود: ای مردم، بدانید كه كمالِ دین در فراگیری علم و عمل به آن است.
26. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : مَنْ خَرَجَ مِنْ بیتِهِ لِیَلْتَمِسَ باباً منَ العِلْمِ كتب اللهُ عزّ و جلّ لَهُ بكُلِّ قَدَمٍ ثوابَ نبیِ مِن الأنبیاءِ ... .

«جامع الاخبار، ص 110»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: هر كس برای آموختن بابی از علم از منزلش خارج گردد، خداوند برای هر قدمی كه بر می دارد پاداش پیامبری از پیامبران را می نویسد و در برابر هر حرفی كه می شنود یا می نویسد شهری در بهشت به او عطا می كند.
27. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : اِذا جاءَ المَوتُ طالِبَ العلمِ و هُوَ عَلی هذه الحالِ ماتَ و هُوَ شهیدٌ.

«منیة المرید، ص 122»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: هنگامی كه مرگِ طالب علم فرا رسد در حالی كه او در جستجوی علم است، می میرد در حالی كه شهید است.
28. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : طَلَبُ العِلْمِ أفضَلُ عند اللهِ عزوجل من الصَّلاةِ و الصّیامِ و الحجّ و الجهادِ فی سبیلِ الله.

«الفردوس، ج 2، ص 438، ح 3910»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: طلب علم در نزد خداوند عزّ و جلّ، برتر از نماز و روزه و حج و جهاد در راه خداست.
29. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : طالِبُ العِلْمِ اَحبَّهُ اللهُ و أحبَّهُ الملائكةُ و أحبَّهُ النبیونَ.

«جامع الاخبار، ص 110»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: خداوند، فرشتگان و انبیاء الهی، همه دوستدارِ طالب علم هستند.
30. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : مَنْ غَدا یطلُبُ علماً كانَ فی سبیلِ الله حتّی یرجِعَ و المَلائكةُ لَتَضَعُ اجنَحَتِها لطالِبِ العلمِ.

«المعجم الكبیر، ج 8، ص 66، ح 7388»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: كسی كه بر می خیزد و به دنبال علم می رود، در راه خدا قدم برداشته تا به منزل بازگردد و فرشتگان بالهایشان را برای او می گسترانند.
31. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : انّ اللهَ تعالی قَدْ تكفَّلَ لِطالِب العِلْمِ بِرزقِهِ خاصَّةً عمّا ضَمِنَهُ لغیرِهِ.

«منیة المرید، ص 160»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: همانا خداوند متعال روزی طالب و جویندة علم را به طور ویژه، افزون بر آنچه برای دیگران تضمین كرده، به عهده گرفته است.
32. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : اِنّه یستَغْفِرُ لِطالِبِ العِلْمِ مَنْ فی السَّماءِ و مَنْ فی الاَرضِ حتّی الحوتُ فی البحرِ.

«الكافی، ج 1، ص 34»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: هر كس در آسمان و زمین است حتّی ماهیان دریا، همه برای طالب علم استغفار و طلب آمرزش می كنند.
33. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : انَّ طالِبَ العِلْمِ اذا ماتَ‌ غَفَراللهُ لَهُ و لِمَنْ حَضَرَ جَنازَتَهُ.

«ارشاد القلوب، ص 160»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: هرگاه طالب علم از دنیا برود، خداوند او و هر كس را که در تشییع جنازه اش حاضر شود، می بخشد.
34. قال الامام علی - علیه السلام - : مَجْلِسُ العِلْمِ روضَةُ الجَنَّةِ.

«المواعظ العددیّه، ص 60»

امام علی - علیه السلام - فرمود: مجلس علم، باغی از باغهای بهشت است.
35. قال الامام الصادق - علیه السلام - : مَنْ تَعلَّمَ العِلْمَ و عَمِلَ بِهِ و عَلَّم للهِ، دُعِی فی ملكوتِ السّماواتِ عظیماً.

«الكافی، ج 1، ص 35»

امام صادق - علیه السلام - فرمود: هر كس برای خدا علم بیاموزد و بدان عمل كند و به دیگران یاد بدهد، در ملكوت آسمانها به بزرگی یاد شود.
36. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : العِلْمُ خزائنُ و مفتاحُها السّؤالُ.

«تحف العقول، ص 41»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: علم دارای گنجینه هائی است كه كلید آنها سؤال است.
37. قال الامام علی - علیه السلام - : مَنْ اكثَرَ الفِكرَ فیما تعلَّمَ، أتقَنَ علمَهُ وَ فَهِمَ ما لَمْ یكُنْ یفهَمُ.

«غررالحكم، ص 57، ح 573»

امام علی - علیه السلام - فرمود: هر كسی در آنچه فرا گرفته نیك بیندیشد، علم خود را استوار نموده و آنچه را نفهمیده، خواهد فهمید.
38. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : مَنْ تعلَّم العِلْمَ ریاءً وَ سُمعَةً یریدُ به الدّنیا، نزعَ اللهُ بَرَكَتَهُ و ضَیَّقَ علیهِ معیشَتَهُ و وَكلَهُ اللهُ الی نفسِهِ ... .

«مكارم الاخلاق، ج 2، ص 348»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: هر كس دانش را برای ریا و خودنمائی و به دست آوردن دنیا فراگیرد، خداوند بركت خود را از او برداشته و روزی را بر او تنگ می كند و او را به خودش وا می گذارد و هر كس را خدا به خودش واگذارد، هلاكتِ او حتمی است.
39. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : مَنْ تعلَّمَ علماً لغیرِ اللهِ أو ارادَ به غیرَ الله فلیتبَوَّأ مقعَدَهُ من النّارِ.

«منیة المرید، ص 134»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: كسی كه دانش را برای غیرِ خدا فرا گیرد و یا با آن غیر خدا را اراده كند، جایگاه او در آتش است.
40. قال رسول الله - صلی الله علیه و آله - : تَقَرَّبوا مِنْ عالِمٍ یدعوكُم من الكبرِ الی التّواضُعِ و من الرّیاءِ الی الاخلاص ... .

«عدة الدّاعی، ص 69»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: به عالم نزدیك شوید (و از او علم بیاموزید) كه شما را از كبر به فروتنی و از ریاء به اخلاص و از حالت شكّ به یقین و از رغبت و میل به دنیا به زهد و بی رغبتی نسبت به آن و از دشمنی به نصحیت و دلسوزی، فرا می خواند.


::برچسب :

:: مرتبط با: احادیث موضوعی ,
چاپ این صفحه

اشتراک گذاری

نــام جــالب

  با سلام
  نکته جالبی در اسم این وبلاگ وجود داره که الان به شما میگم
  se: به معنی سیری
  d : در
  a : احادیث
  masumin : معصومین
  که همه ی این ها به معنی sedamasumin است که اسم وبلاگ را جالب کرده
  -----------------------------------------
  دسترسی آسان به وبلاگ : www.sedamasumin.ir

  ارتباط پیامکی :
  ۳۰۰۰۵۰۲۶۹۰۰۱۱۸

ارسـال حــدیث روزانـه

پیامک حدیثی

آمــار و اطــلاعات

  »تعداد مطالب : 692
  » تعداداحادیث : 13575
  » تعداد نویسندگان : 1
  » آخرین بروز رسانی :
  » بازدید امروز :
  » بازدید دیروز :
  » بازدید این ماه :
  » بازدید ماه قبل :
  » بازدید کل :
  » آخرین بازدید :

نظــرسنــجی

:: بیشتر دوست دارید کدام قسمت یا قسمت ها زیادتر شوند؟

بخـش ویــژه

برای دیدن سایت بدون هیچ نقصی از مرورگر گوگل کروم استفاده کرده و سایت ما را محبوب کنید :

نمایش بهتر وبلاگ با مرورگر گوگل کروم .

.:: Theme Design By sedamasumin ::.

تمــامی حقــوق ایــن ســایت متــعلق اســت بــه صــدای معــصومـــیــن ع

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic