صدای معصومین یکی از بزرگترین مراکز اینترنتی احادیث - احادیث در مورد توبه

تــولبار اختــصاصی احــادیث

  Get our toolbar!

کدستان

 • اخبار جدید
 • احادیث اخیر
 • کد احادیث
 • پربازدیدترین ها

احادیث در مورد توبه

نظر

[نوشته شده توسط : راوی | تاریخ ارسال : یکشنبه 2 مرداد 1390 ]

توبه


1. قال الامام علی - علیه السّلام - : التّوبةُ ندمٌ بالقَلبِ و اسْتِغفارٌ باللّسانِ و تركٌ بالجوارح و اِضمارٌ ان لا یَعودَ.

«تصنیف غرر الحكم، ص 194، ح3777»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: توبه عبارت است از: پشیمانی قلبی از انجام گناه و استغفار و طلب آمرزش با زبان و ترك گناه با اعضاء و جوارح و تصمیم به اینكه دیگر آن گناه را انجام ندهد.2. قال الامام الباقر - علیه السّلام - : انّ اللهَ اشدُّ فَرِحاً بِتَوبَةِ عبدِهِ مِن رجلٍ اضلَّ راحلَتَهُ و زادَهُ فی لیلَةٍ ظلماءَ فَوَجدهما.

«اصول كافی، ج4، ص 180»

امام باقر - علیه السّلام - فرمود: همانا خداوند به بازگشت و توبة‌ بندة خود، شادمان تر از شخصی است كه در شب تاریك مركب و زاد و توشة راه خود را گم كرده بود و سپس پیدا می كند.


3. قال الامام علی - علیه السّلام - : مَنْ تابَ تابَ اللهُ علیهِ و اُمِرَت جوارِحُهُ ان تستَرَ علیه و بقاعُ الارضِ ان تَكتَمَ علیه و اُنسیتِ الحفَظةُ ما كانَتْ تكتُب علیهِ.

«بحارالانوار، ج 6، ص 28»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: هر كس توبه كند و به سوی خدا بازگردد خداوند نیز به سوی او بازگشت می كند، به اعضاء و جوارحش دستور داده می شود گناهان او را بپوشانند، به نقاطی از زمین كه در آن گناه انجام داده نیز دستور داده می شود كه گناه و سرّ او را مخفی كنند و فرشتگانِ نویسندة‌ اعمال نیز گناهان و كردارِ او را فراموش می كنند.
4. قال الامام علی - علیه السّلام - : الذّنوبُ الدّاءُ و الدّواءُ الاستغفارُ و الشّفاءُ ان لا تعودَ.

«تصنیف غرر الحكم، ص 194، ح3778»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: گناهان درد و بیماری هستند، دوای آنها استغفار است و شفای كامل وقتی حاصل می شود كه دیگر آنها را مرتكب نشود.
5. قال الامام علی - علیه السّلام - : ... ان الاستغفارَ درجةُ العلّیّین و هو اسمٌ واقعٌ علی ستّة معانٍ: اولّها: النّدَمُ علی ما معنی و الثانی العزمُ علی تركِ العَودِ الیهِ ابداً و الثالّث... .

«بحارالانوار، ج 6، ص 36»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: ... استغفار و طلب آمرزش از درجات علیین است و دارای شش شرط می باشد: اول اینكه شخص توبه كننده از (گناهان) گذشته خود پشیمان باشد. دوم اینكه عزم و تصمیم جدی بر عدم بازگشت به سمت گناه داشته باشد. سوم اینكه حقوق مردم را به آنها بازگرداند. چهارم اینكه تمام واجباتی را كه ترك كرده و حقوقی كه از خدا بر گردن اوست به جا آورد. پنجم اینكه گوشتهائی را كه از حرام بر بدنش روئیده با گریه و انابه آب كند تا گوشت جدید بروید و ششم اینكه سختی طاعت و عبادت خدا را بر جسمش بچشاند، همان طور كه شیرینی معصیت را چشانده است و بعد از تحقق آن شرائط، استغفار كند.
6. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : لیسَ شیٌ احبُّ الی اللهِ من مؤمنٍ تائبٍ او مومنةٍ تائبةٍ.

«بحارالانوار، ج 6، ص 21»

رسول خدا - صلی الله علیه و آله - فرمود: هیچ چیزی نزد خداوند محبوبتر از زن یا مرد مومنی كه توبه كند، نمی باشد.
7. قال الامام الصادق - علیه السّلام - : انّ الله یُحِبُّ العبدَ ان یَطلُبَ الیه فی الجرمِ العظیمِ و یُبغِضُ العبدَ أن یستَخِفَّ بالجرمِ الیسیر.

«اصول كافی، ج4، ص 180»

امام صادق - علیه السّلام - فرمود: همانا خداوند دوست می دارد بنده ای را كه در گناهان بزرگ از او طلب آمرزش می كند و دشمن می دارد بنده ای را كه گناهان كوچك خود را ناچیز می شمارد.
8. قال الامام علی - علیه السّلام - : النّدمُ اَحدَ التَّوبَتین.

«مستدرك الوسائل. ج 2، ص 346»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: پشیمانی از گناه یكی از روشها و اقسام توبه و استغفار است.
9. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : مَن لَم یَندُبْ علی ذَنْبٍ یَرتكبُهُ فلَیسَ بمومِنٍ و لَمْ تَجِبْ لَهُ الشَّفاعَةَ.

«وسائل الشیعه، ج 6، ص 266»

رسول خدا - صلّی الله علیه و آله - فرمود: كسی كه به خاطر گناهی که مرتكب می شود، توبه نكند، مؤمن نیست و شفاعت شامل حال او نمی شود.
10. قال الامام علی - علیه السّلام - : مَن اُعطی التوبَةُ لَمْ یحرُمِ القبول و مَنْ اُعطی الاستغفار لم یحرمُ المغفرةَ.

«بحارالانوار، ج 69، ص410»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: كسی كه توفیق توبه به او داده شود محروم نمی شود از قبولش و كسی كه استغفار و طلب آمرزش كند از آمرزش پروردگار محروم نخواهد شد.
11. قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : التّائبُ من الذّنبِ كمَن لا ذنبَ لَهُ.

«بحارالانوار، ج 6، ص 21»

رسول خدا - صلّی الله علیه و آله - فرمود: كسی كه از گناه خویش توبه كند همانند كسی است كه گناهی ندارد.
12. قال الامام علی - علیه السّلام - : تركُ الخطیئةِ اَیْسَرُ مِنْ طَلَبِ التّوبَةِ و لَمْ مِنْ شهوةِ ساعَةٍ اورثَتْ حزناً طویلاً.

«مجموعة ورّام، ص 363»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: ترك گناه آسانتر از درخواست توبه از پروردگار است و چه بسا لذت ساعتی شهوترانی، موجبِ یك عمر پشیمانی خواهد شد.
13. قال الامام علی - علیه السّلام - : تَعَطَّروُا بالاستغفارِ، لا تَفضَحُكُم روائِح الذُّنوبِ.

«بحارالانوار، ج 6، ص 22»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: به وسیلة استغفار و توبه خویشتن را معطر و خوشبو سازید، تا بوهای زننده و نامطبوع گناهان رسوایتان نسازد.
14. قال الامام الصادق - علیه السّلام - : اذا اَذْنَبَ الرّجلُ یخرُج فی قلبِهِ نكتَةٌ سَوْداءُ فاِنْ تابَ انْمَحَت و ان زادَ زادَتْ حتّی تغلِبَ علی قلبِهِ فَلا یفلِح بعدَها ابداً.

«بحارالانوار، ج 70، ص 327»

امام صادق - علیه السّلام - فرمود: زمانی كه انسان گناهی را مرتكب شود نقطه ای سیاه در قلب و روح او ایجاد می شود، اگر توبه كند پاك می شود و اگر بر گناهان خود بیفزاید بر آن سیاهی نیز افزوده می شود تا جائی كه تمام قلب او را فرا گیرد که بعد از آن هیچ گاه رستگار نخواهد شد.
15. قال الامام الصادق - علیه السّلام - : انّ رسولَ اللهِ - صلّی الله علیه و آله - كانَ یتوبُ الی اللهِ عزّوجلّ فی كلِّ یومٍ سبعینَ مرَّةٍ من غیرِ ذنبٍ.

«بحارالانوار، ج 7، ص 316»

امام صادق - علیه السّلام - فرمود: همانا رسول خدا - صلّی الله علیه و آله - بدون اینكه گناهی را مرتكب شوند در هر روز هفتاد مرتبه استغفار نموده و طلب آمرزش از پروردگار می كردند.
16. قال الامام الجواد - علیه السّلام - : تأخیرُ التّوبَةِ اغتِرارٌ و طولُ التّسویفِ حیرَةٌ.

«بحارالانوار، ج 6، ص 30»

امام جواد - علیه السّلام - فرمود: به تأخیر انداختن توبه (از بی خبری و غفلت) موجب ضرر است و بیش از حدّ امروز و فردا كردن (برای توبه) موجب حیرت و گمراهی است.
17. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : انّ اللهَ عزَّوجلَّ یقبَلُ توبةَ العبدِ ما َلمْ یُغَرْ غِرْ.

«بحارالانوار، ج 6، ص 19»

رسول خدا - صلّی الله علیه و آله - فرمود: خداوند توبة بنده اش را می پذیرد تا زمانی كه نَفَس به حنجره اش نرسد (قبل از جدائی روح از بدن).
18. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : أحدَثَ لكلِّ ذَنبٍ توبةً، السِّرُ بِالسّرِ و العلانیةُ بالعَلانیةِ.

«بحارالانوار، ج 77، ص 127»

رسول خدا - صلّی الله علیه و آله - فرمود: برای هر گناهی توبه ای قرار داده شده است، گناهان سرّی، توبه اش سرّی است گناهان علنی مستلزم توبة‌ آشكار هستند.
19. عَنْ شیخٍ من النخع قال: قلتُ لابی جعفَر - علیه السّلام - : انّی لم أزل والیاً منذُ زمنِ الحجّاج الی یومی هذا فهل لی من توبةٍ؟... قال: لا، حتّی تودّی كلَّ ذی حقٍّ حقَّه؟.

«بحارالانوار، ج 75، ص 329»

شخصی از امام باقر - علیه السّلام - پرسید كه من از زمان حجّاج تاكنون والی بر مردم بوده ام آیا می توانم از گناهانم توبه كنم (و راهی برای بازگشت من می باشد)؟ امام ساكت بودند و جواب ندادند. شخص دوباره سؤال كرد. امام فرمود: راهی برای توبه ات نیست، مگر اینكه حقوق تمام كسانی را كه ضایع كرده ای به آنان بازگردانی.
20. قیل لعلی - علیه السّلام - : مَا التّوبةُ النّصوحُ؟ فقال - علیه السّلام - : نَدَمٌ بالقلبِ و استغفارٌ باللّسانِ و القَصدُ عَلی ان لا یعودَ.

«تحف العقول، ص 232»

از امام علی - علیه السّلام - سؤال شد: مراد از توبة‌ نصوح چیست؟ حضرت فرمود: پشیمانی قلبی از گناه، استغفار و طلب مغفرت زبانی و تصمیم و قصد جدی بر اینكه دیگر به سمت گناه نرود.
21. عن ابی الحسن الاخیر - علیه السّلام - و قَدْ سئِلَ عن التّوبَةِ النّصوح ما هِیَ؟ فكتَبَ - علیه السّلام - : ان یكونَ الباطنُ كالظّاهرِ و افضَلُ مِنْ ذلك.

«معانی الاخبار، ص 174»

از امام هادی - علیه السّلام - دربارة معنای توبة‌ نصوح سؤال شد، حضرت اینگونه مرقوم فرمود: توبة نصوح عبارت است از اینكه باطن انسان همانند ظاهر او و بلكه بهتر از ظاهرش باشد.
22. قال الامام الباقر - علیه السّلام - : التّائبُ من الذّنْبِ كَمَنْ لا ذَنْبَ له و المُقیمُ علی الذّنبِ و هُوَ مستَغفِرٌ منهُ كالمستهزِءُ.

«محجة البیضاء، ج 6، ص 60»

امام باقر - علیه السّلام - فرمود: كسی كه از گناه توبه كند همانند انسان بی گناه است و كسی كه در حال ارتكاب گناه طلب آمرزش كند و استغفار بگوید همانند كسی است كه (خداوند را) مسخره كرده است.
23. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : انّ العَبْدَ لَیَذْنِبُ الذّنْبَ فَیدخُلُ به الجَّنةَ. قیلَ كیفَ ذلكَ یا رسولَ اللهِ؟ قالَ: یكونُ نَصَب عینَیْهِ تائباً مِنْهُ فاراً فمازالَ حتّی یدخُلَ الجَنَّةًَ.

«محجة البیضاء، ج 7، ص 24»

رسول خدا - صلّی الله علیه و آله - فرمود: بدرستی كه گاهی بنده ای به واسطة گناهی كه انجام داده است وارد بهشت می شود. از حضرت سؤال شد: چگونه می شود ای رسول خدا كسی به سبب گناه وارد بهشت شود؟ حضرت فرمود: گناهش پیوسته در مقابل دیدگان اوست، به واسطة‌ گناهی كه انجام داده به سوی خدا بازگشته و توبه نموده و پیوسته مراقب خود است و از گناه فرار می كند تا اینكه در آخر به بهشت داخل خواهد شد.
24. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : شابٌّ تائبٌ، اَجْرُهُ كَاَجرِ یحیَی بنِ ذكریّا - علیه السّلام - .

«مجموعة ورّام، ص 329»

رسول خدا - صلّی الله علیه و آله - فرمود: پاداش و اجر جوانی كه توبه می كند همانند اجر یحیی (از پیامبران الهی که به شهادت رسید) فرزند زكریا است.
25. قال الامام علی - علیه السّلام - فی وصفِ التّائبین: غَرَسُوا اشجارَ ذُنُوبِهم نَصْبَ عُیُونِهِم و قُلوبِهِم و سَقَوْها بماءِ النَّدَمِ فأثَمَرَتْ لَهُمُ السَّلامَةَ وَ اعقَبَتْهُم الرّضا و الكَرامَةَ.

«بحارالانوار، ج 77، ص 72»

امام علی - علیه السّلام - (در بیان اوصاف توبه كنندگان) فرمود: آنان نهال ها و درخت های گناه و كارهای زشت را در برابر چشمان و دلهای خویش كاشته و با آب پشیمانی و ندامت آبیاری شان كرده اند كه برای ایشان میوه های عافیت و سلامت به بار آورده و خشنودی و بزرگواری برای آنان به دنبال دارد.
26. قال الامام الباقر - علیه السّلام - : كُلَّما عادَ المومِنُ بالاستغفارِ و التَّوبَةِ عادَ اللهُ علیهِ بالمَغفِرَةِ و انّ الله غفورٌ رحیم... .

«وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، ج 16، ص79»

امام باقر - علیه السّلام - فرمود: هر گاه شخص با ایمان، همراه با طلب آمرزش و توبه به سوی خدا بازگردد خداوند نیز با بخشش و مغفرت خویش به سوی او باز می گردد و بدرستیكه خدا بخشنده و مهربان است، توبة‌ بندگان خویش را می پذیرد و از گناهان آنها چشم پوشی می كند، پس بترسید و برحذر باشید از اینكه اهل ایمان را از رحمت خدا مایوس و ناامید گردانید.
27. قال الامام علی - علیه السّلام - : لا شَفیعَ انجح من التَّوبةِ.

«بحارالانوار، ج 6، ص 19»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: هیچ شفیع و پشتیبانی نجات دهنده تر از توبه نیست.
28. قال الامام علی - علیه السّلام - : تُوبُوا الی اللهِ عزّوجَلَّ و ادخُلُو فی محبَّتِهِ. فانّ اللهَ یُحبُّ التّوابینَ و یحبّ المُتَطَهرّینَ و المومِنُ توّابٌ.

«بحارالانوار، ج 6، ص 21»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: توبه كنید و به سوی خداوند عزوجل بازگشته و در محبت او داخل شوید، پس همانا خداوند انسان های توبه كننده و پاك را دوست دارد و انسان مؤمن نیز توبه كننده است.
29. قال الامام الصادق - علیه السّلام - : التّوبَةُ حبلُ اللهِ و مَدَدُ عنایَتِهِ و لابّد لِلْعبدِ من مداوَمَةِ التّوبةِ علی كلِّ حالٍ.

«بحارالانوار، ج 6، ص 31»

امام صادق - علیه السّلام - فرمود: توبه ریسمان خدا و عنایت خاص او به بندگان خویش است و برای بنده شایسته است كه در هر حال توبه نموده و به سوی پروردگار خویش باز گردد.
30. قال الامام علی - علیه السّلام - : التَوبَةُ تُطَهِّرُ القلوبَ و تَغسِلُ الذّنوب.

«تصنیف غررالحكم، ص 195، ح 3837»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: توبه قلبها را پاكیزه نموده و (آثار) گناهان را می شوید.
31. قال الامام علی - علیه السّلام - : بالتَّوبَةِ تُكَفِّرُ الذّنُوبَ.

«تصنیف غررالحكم، ص 195، ح 3839»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: توبه كفاره و پاك كنندة گناهان است.
32. قال الامام علی - علیه السّلام - : سِلاح المُذْنِبِ الاستغفار.

«تصنیف غررالحكم، ص 195، ح 3828»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: سلاح انسان گناهكار استغفار و طلب آمرزش است.
33. قالرسول الله - صلّی الله علیه و آله - : اِنَّ للقُلُوبِ صداٌ كَصَدْأِ النُّحاسِ فاجلوها بالاستغفارِ وَ تَلاوةِ القرآنِ.

«بحارالانوار، ج 3، ص 284»

رسول خدا - صلّی الله علیه و آله - فرمود: همانا برای قلوب زنگاری است همانند زنگار فلزات، پس آنها را به وسیلة استغفار و تلاوت قرآن صیقل دهید.
34. قال الامام علی - علیه السّلام - : عَجِبْتُ لِمَنْ یَقنُطُ و مَعَهُ النَّجاةُ و هو الاستِغْفارُ.

«تصنیف غررالحكم، ص 195، ح 3849»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: تعجب می كنم از كسی كه از رحمت خدا نا امید است در حالی كه راه نجات و رستگاری دارد و آن استغفار و طلب آمرزش است.
35. قال الامام علی - علیه السّلام - : التّوبَةُ تَسْتَنْزِلُ الرَّحْمَةَ.

«تصنیف غررالحكم، ص 195، ح 3835»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: توبه رحمت پروردگار را نازل می کند.
36. قال الامام علی - علیه السّلام - : ثَمَرةُ التَّوبَةِ اِسْتِدْراكُ فَوارِطِ النَّفس.

«تصنیف غررالحكم، ص 195، ح 3840»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: نتیجة توبه جبران كوتاهی و ضعف های نفس می باشد.
37. قال الامام علی - علیه السّلام - : یَسیرُ التَّوبةِ و الاستغفارِ یُمَحّص المَعاصی.

«تصنیف غررالحكم، ص 196، ح 3847»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: اندکی توبه و طلب‌ آمرزش موجب پاك شدن گناهان خواهد شد.
38. قال الامام علی - علیه السّلام - : لَو انَّ النّاسَ حینَ عَصَوْا اتابُوا استَغْفَرُوا لَم یُعَذِّبُوا وَ لَم یَهلِكُوا.

«تصنیف غررالحكم، ص 196، ح 3842»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: اگر مردم همان زمانی كه گناه می كردند، (پشیمان شده و دست از گناهشان بر می داشتند) و توبه و استغفار می نمودند، عذاب الهی شامل آنها نمی شد و هلاك نمی گشتند.
39. قال الامام علی - علیه السّلام - : عاصیُ قرُّ بِذُنُوبِهِ خیرٌ مِن مُطیعٍ یفتَخِرُ بِعَمَلِهِ.

«تصنیف غررالحكم، ص 195، ح 3812»

امام علی - علیه السّلام - فرمود: گناه كاری كه به گناهان خویش اقرار كند (پشیمان شود)، بهتر از انسان مطیع و عبادت كننده ای است كه به عمل خویش فخر نماید.
40. قال رسول الله - صلّی الله علیه و آله - : مَنْ اكثَرَ الاستغفارُ جَعَل اللهُ لَهُ من كلِّ همٍّ فَرَجاً وَ مِنْ كلِّ ضیقٍ مَخرَجاً و رزقُهُ من حیثُ لا یحتسِبُ.

«بحارالانوار، ج 93، ص 284»

رسول خدا - صلّی الله علیه و آله - فرمود: هر كس فراوان استغفار نماید خداوند او را از هر غم و غصه ای رهائی می بخشد و در هر تنگنائی راهی را به سویش می گشاید و به او از جائی كه گمان نمی كند رزق و روزی می دهد.
::برچسب :

:: مرتبط با: احادیث موضوعی ,
چاپ این صفحه

اشتراک گذاری

نــام جــالب

  با سلام
  نکته جالبی در اسم این وبلاگ وجود داره که الان به شما میگم
  se: به معنی سیری
  d : در
  a : احادیث
  masumin : معصومین
  که همه ی این ها به معنی sedamasumin است که اسم وبلاگ را جالب کرده
  -----------------------------------------
  دسترسی آسان به وبلاگ : www.sedamasumin.ir

  ارتباط پیامکی :
  ۳۰۰۰۵۰۲۶۹۰۰۱۱۸

ارسـال حــدیث روزانـه

پیامک حدیثی

آمــار و اطــلاعات

  »تعداد مطالب : 692
  » تعداداحادیث : 13575
  » تعداد نویسندگان : 1
  » آخرین بروز رسانی :
  » بازدید امروز :
  » بازدید دیروز :
  » بازدید این ماه :
  » بازدید ماه قبل :
  » بازدید کل :
  » آخرین بازدید :

نظــرسنــجی

:: بیشتر دوست دارید کدام قسمت یا قسمت ها زیادتر شوند؟

بخـش ویــژه

برای دیدن سایت بدون هیچ نقصی از مرورگر گوگل کروم استفاده کرده و سایت ما را محبوب کنید :

نمایش بهتر وبلاگ با مرورگر گوگل کروم .

.:: Theme Design By sedamasumin ::.

تمــامی حقــوق ایــن ســایت متــعلق اســت بــه صــدای معــصومـــیــن ع

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات